Svatební video kameraman

HOME PAGE

Dokumentárně, reportážně, nekýčovitě, s připravenou profesionální technikou včas na správném místě.

Kvalitně audiovizuálně zaznamenat všechny důležité svatební okamžiky bez zasahování do děje
pro mne není jen laciná fráze, ale fakt.
Váš svatební kameraman Radek Cihelka.

Tento svatební film naleznete a přehrajete také přímo na stránce www.ChateauMcely.com/cs/svatebni-filmy
 

Všechna videa, tedy i ta svatební, natáčím ve vysokém rozlišení ve formátu 16:9.

Nemusí Vás možná zaujmout, že celková cena techniky použité pro záznam Vaší svatby činí 180 - 280 tisíc Kč. Ceník svatebního videa.
Tříčipová kamera SONY HVR V1, filmová kamera SONY NEX 100, mikrofony SENNHEISER, LED-diodové kamerové světlo, monopod stativ, kvalitní baterie nebo záložní kamera jsou ovšem zárukou perfektní kvality výsledného videa.

Zpracování videa aneb co je výsledek?

3x DVD s fotopotiskem v obalu, DVD obsahuje grafické navigační menu, rozdělení videa do kapitol, kde např. i zkrácený klip (viz níže) tvoří jednu samostatnou kapitolu.

svatebni-dvd-20110711-212 svatebni-dvd-potisk-03 svatebni-dvd-20110820-212

Výsledkem jsou dva druhy sestřihu videa: dlouhý záznam a klip. Stopáž dlouhého záznamu je závislá na délce svatebního obřadu, gratulací a proslovů. Tyto tři části jsou v dlouhém záznamu zachovány s originálním zvukem a bez zkracování. Ostatní části jako přípravy, přejezdy, hostiny, polévka, dort, tanec apod. jsou střihem zkráceny. Přípravy, resp. úvod videa, je vždy podbarven hudbou. Dlouhý záznam může mít tedy podle doby mé přítomnosti na svatbě délku od 15 minut (jen obřad bez hostů) až po cca 120 minut v případě extrémně dlouhých a početných proslovů. V klipu je úplně vše zkráceno a mimo Vašeho ANO nebo části svatebního slibu podbarveno hudbou. Délka klipu je 3-9 minut podle doby natáčení a mé přítomnosti na svatbě. Celý nesestříhaný záznam ve vysokém rozlišení můžu zkopírovat na Váš externí HDD, který mi předáte buď v den svatby, nebo při osobním převzetí hotového videa. Ostatní služby jsou zpoplatněny jako vícepráce dle aktuálního ceníku.

 

Můžu si do svatebního videa dodat vlastní hudbu?

Samozřejmě. Tuto variantu dokonce preferuji. Podmínkou je, že hudbu dodáte v elektronické podobě např. ve formátu MP3 zaslaném emailem. Odkazy na hudbu na YouTube nelze k podbarvení videa využít. Kolik skladeb je potřeba? Obvykle jednu až dvě na zkrácený svatební klip, jednu na začátek dlouhého záznamu a jednu (ideálně instrumentální) na přejezd z obřadu na hostinu.

Jak je to se záznamem zvuku během obřadu?

Vše se připravuje a veškerá nervozita vrcholí před vyslovením Vašeho souhlasu s uzavřením manžeství. Vaše ANO bude kvalitně obrazově i zvukově zaznamenáno a na videu bude zřetelně slyšet.

Moje kamera SONY HVR V1 i SONY NEX 100 má dva XLR neboli CANON vstupy. Do jednoho je zapojen mikrofon umístěný přímo na kameře, do druhého přijímač bezdrátového přenosu zvuku.

Bezdrátový vysílač a mikrofon jsou umístěny:
a) Mikrofon po dohodě ženichovi na klopu saka vedle kytice a vysílač na opasek. Takto se bez problémů zaznamená jak řeč oddávajícího, tak i ženichovo a nevěstino ANO.
b) Po dohodě oddávajícímu.
c) Bezdrátový vysílač se připojí k mixážnímu pultu, jestliže je obřad kompletně ozvučen.
d) Mikrofon a vysílač jsou upevněny před začátkem obřadu na strop altánu nebo ukryty v kytici na stole apod.

Se všemi variantami máme četné pozitivní zkušenosti. Uvedené řešení zajišťuje jeden stabilní zdroj zvuku bez ohledu na pohyb kameramana během obřadu, kdy je obvykle nutné udělat i záběry zezadu, na rodiče apod.

Druhý zdroj zvuku z mikrofonu na kameře má spíše záložní charakter. Při střihu je možné oba zdroje zvuku vhodně mixovat nebo některý zcela odstranit.

Být v pravý čas na správném místě

Znalost průběhu svatebního obřadu a letité zkušenosti se záznamy svateb jsou hlavním důvodem, proč se mi daří svatby zaznamenávat včetně všech detailů. Natočit únos nevěsty, doslova její utíkání, z restaurace i odjezd autem se mi zatím podařilo ve všech případech.

Jakého kameramana na svatbu vybrat?

V roce 2008, kdy jsme s natáčením svateb na profesionální úrovni začal, bylo svatební video synonymem pro nevkusné a kýčovité střihové efekty ve špatně zaznamenaných videích. Byl jsme pravděpodobně první, kdo označoval své video za nekýčovité, natáčel a stříhal jsme ho bez jakýchkoli nevkusných efektů a doplňků. Stejně postupuji dodnes.

Radek Cihelka, Váš svatební kameraman.

 
kameraman-radek-cihelka

Opravdový videozáznam nebo natáčení na digitální zrcadlovku?

S nástupem možnosti natáčet video na digitální zrcadlovku se tímto způsobem záznamu svatby začala zabývat řada fotografů. Digitální zrcadlovka měla dříve oproti kameře velkou výhodu - možnost více si hrát s hloubkou ostrosti. Toho se dalo dosáhnou pouze drahými filmovými kamerami v ceně od 600 000,-Kč. Nyní v roce 2012 je už situace jiná. A proto jsem pořídil novou filmovou kameru SONY NEX 100, což je opravdu kamera za 150 000,-Kč a ne foťák 30 000,-Kč .

Hlavní úskalí při natáčení svatby digitální zrcadlovkou je nekvalitní záznam zvuku. Natočit svatbu bez zvuku a nemít zvukově zaznamenané ANO nebo jej mít zanamenáno velmi nekvalitně je pro nás zcela nemyslitelné. Není důležitějšího okamžiku na svatbě, než je vyslovení Vašeho souhlasu s uzavřením manželství. Pořizuji opravdový audiovizuální záznam a ručím za to, že i Vaše ANO bude na videu dobře slyšet.
Video není jen obraz, ale i zvuk.

Zvažte sami, zda chcete mít svatebně-reklamní klip, který naláká další novomažele na podobné "video",
nebo chcete mít kvalitní záznam včetně precizně zaznamenaného zvuku.